Oameni pentru oameni – Proiect derulat cu sprijinul Fundației Regale Margareta a României

Prin proiectul „Oameni pentru oameni” am susținut refugiații din vama Isaccea cu pachete de alimente și kituri de igienă. De asemenea,, am avut posibilitatea să oferim celor 15 refugiați (5 copii si 10 femei) acomodați la sediul Asociației noastre hrană caldă, produse de igienă, haine, rechizite și fișe educative pentru cei mici Poate că nouă ni se pare deja un clișeu acest „oferim alimente și produse de igienă”, însă pentru refugiați contează enorm;  după ce primesc o masă caldă și reușesc să se odihnească puțin, în condițiile în care unii dintre ei și-au petrecut deja câteva nopți într-un cort de la granița, neștiind unde să meargă, din obosiți și speriați, devin ușor mai relaxați și cu puțină speranța pentru viitor. Evident, problemele lor sunt departe de a fi încheiate, dar cel puțin acum se simt în siguranță și știu că oamenilor le pasă de ei!

NOUĂ ne PASĂ!