Toate articolele

Halloween Party 2019

Bu-hu-huuu, dragilor!
Iată o mică recapitulare a înfricoșător de veselei și distractivei petreceri de Halloween de ieri, cea mai antrenantă și emoționantă, totodată, din câte a văzut până acum Asociația noastră:
– super-înspăimântătoare decoruri tematice, parte din ele lucrate cu răbdare și migală de copiii și rezidenții noștri
– cele mai de speriat costume, pe unele dintre ele le-am și premiat
– ne-am pictat cu sânge pe față ( nu de-adevăraelea, bineînțeles!)
– muzică, dans, concursuri, cu premii și diplome
– am mâncat o plăcintă cu dovleac înfiorător de de-li-cioa-să, fursecuri coapte chiar de copiii noștri de la Centrul de zi și de rezidenți și am consumat, în exces, nelipsitele dulciurele în forme ce-ți dau fiori numai când le privești
Distracția a fost atât de mare încât a ajuns până și la urechile Fantomei Albe de Halloween, care a apărut pe neașteptate și ne-a speriat cumplit.
Noroc mare cu vitejii noștri micuți care au pus-o pe fugă cât ai clipi! Iar rezidenții noștri dragi s-au asigurat că aceasta nu se va mai întoarce prea curând.
Încheiem cu concluzia că Halloween-ul din 2019 a fost unul gro-zav… nu de groază!

Pentru ca FAPTELE BUNE să fie cu adevărat bune!

IMPORTANT!!!

Dragă Om Frumos,
Gestul tău te deosebește prin bunătatea sa de toți ceilalți oameni din jurul tău. Ai ajutat un copil, un bătrân, un OM să aibă o viață mai bună.
Mulțumim că ai împărțit din bunurile tale cu ceilalți și, astfel, putem ca #ImpreunaSchimbamDestine!

Acesta este un mic semn de recunoștință pentru ajutorul continuu pe care îl primim de la dumneavoastră, pentru care vă suntem recunoscători.
Însă, ne vedem nevoiți ca să vă rugăm să acordați o mai mare atenție donațiilor dumneavoastră, astfel ca acestea să reflecte cât mai bine fapta bună pe care dumneavoastră o faceți din inimă, pentru o altă inimă.

Vă mulțumim!

A venit toamna!

Cam așa de bine arată o zi frumoasă de toamnă în interiorul Centrului de zi al Asociației noastre. Este imaginea în oglindă a vremii blânde și vesele de afară.
Vă dorim o toamnă îmbelșugată, plină de lumină și căldură!
🍂🍁🍄🌞🌤🍎🍐🍇

A venit toamna!
Distracție marca ZenKids – Mulțumim pentru timpul vostru!

Zilele trecute, alături de copiii noștri de la Centrul de zi am trăit clipe magice la Zen Kids Tecuci, un loc de joacă minunat unde am avut ocazia să-l sărbătorim pe Ștefănuț, născut în luna septembrie cu tort, muzică, dans dar și multe, multe activități și voie bună. Am fost foarte impresionați de numărul și de varietatea de jocuri pe care le-am găsit aici, potrivite pentru orice categorie de vârstă, multe dintre ele stimulându-le imaginația micuților noștri în cele mai frumoase feluri.
Mulțumim Magda Asaftei pentru bucuria celor câteva ore de joacă pe care le-ai oferit cu drag, din tot sufletul, copiilor noștri!
Și cum după atâta joacă ni s-a făcut cam foame, le mulțumim pentru delicioasa pizza prietenilor noștri de la Shawrma PizzaTecuci.

Ne aducem aminte de meseriile vechi – roata olarului

Iată una dintre activitățile cele mai antrenante în care au fost prinși copiii noștri de la Centrul de zi. Cine ar fi crezut că o mână de lut moale și o roată a olarului ar fi putut produce atâta bucurie?!

Olăritul – o meserie pe vremuri de aur, care este injust trecută sub tăcere, depășită de multe altele noi, considerate mai interesante, a renăscut pentru puțină vreme în micul nostru atelier!

Ne aducem aminte de meseriile vechi – roata olarului
Petrecere aniversară – Dani

Am sărbătorit alături de draga noastră Dani anul ce s-a adăugat pe nesimțite frumoasei ei vârste! Suntem împreună de 14 ani deja și timpul parcă a stat pe loc…
Cu o astfel de ocazie specială, prietenii ei de la Centru i-au pregătit tort, cadouri, muzică și dans și multă, multă voie bună. Surpriza cea mai mare a fost piesa de teatru, adaptată după povestea prezentă în copilăria tuturor – „Sarea în bucate”.
La mulți ani, Dani a noastră! Să fii sănătoasă și fericită!

Suntem reporteri!

Încă o activitate senzorială dedicată rezidenților noștri, pusă la cale cu complicitatea voluntarei noastre Laura, care ne-a pus la dispoziție cele câteva aparate de înregistrat.
Mulțumim, Laura, pentru zâmbetele de pe fețele nostre, ale tuturor!

Suntem reporteri!